Добро упућени у челиначка спортска збивања воле рећи да овдашњи храм спорта, Спортска дворана, поред бетонских који држе ову грађевину, стоји и на једном живом стубу – Ранку Благојевићу Тарзи, који држи организацију. И заиста.
Тарзо у раним јутарњим сатима откључава, а око поноћи закључава дворану. Напушта је само у ријетким приликама, када мора да обави неке изузетно важне животне потребе или опет ако је у питању нешто везано за објекат или спортско такмичење. Он је и чувар, и економ и хигијеничар и кућни мајстор… Највише воли да прича о младим спортским талентима, о спортским догађајима који напуне дворану публиком и дружењима са локалним и националним спортским легендама. Уопште неће да прича о неким немилим сценама који су неизоставни дио сваког живота и посла.
Ранко познаје душу челиначког спорта боље од иједног новинара или спортског радника. Сви они знају само чланове свога колектива, везани су за своју специјалност, а он прати све.
– Спорт је мој хоби и за њега сам везан од малих ногу. Мало је људи попут мене који раде оно што заиста воле и ја хоћу то да искористим на најбољи начин. Увијек сам био уз спортисте и спортске терене. Прије Спортске дворане вријеме сам проводио уз фудбалски стадион и разна игралишта, а кад сам ушао овдје, скоро да сам заборавио изаћи – мало кроз шалу, а више кроз збиљу прича Тарзо.
Спорт није његова неузвраћена љубав. Овог спортског заљубљеника који ће наредне године ући у своју 50. годину обожавају спортисти, нарочито млади. Овдје је стекао бројна пријатељства. Градња Спортске дворане у Челинцу почела је у мају 2006. године, а послије више пробијених рокова пуштена је у рад у јесен 2008. године. Од самог отварања Тарзо је заштитни знак, а званично је запослен у Центар за спорт и културу на Нову годину 2011. године. Завршио је средњу дрвопрерађивачку школу и радио у челиначкој МПД, на грађевини, резао је дрва, косио. Свој живот илуструје реченицом: «Кад су ме пекли, окретали су ме и према ватри и од ватре».
– Част је за овај спортски објекат и Челинац што су у њега улазили такве спортске величине попут фудбалера Марка Марина који је тада био репрезентативац свјетске фудбалске велесиле Њемачке, репрезентативци Србије у малом фудбалу, рукометаши Борца који су овдје играли ИХФ утакмицу са РК Ормаш из Словеније. Одигране су овдје и бројне друге важне утакмице које превазилазе локални значај – говори с усхићењем.
Био је свједок и двије трагичне сцене јер овдје срце отказало малдом Саши Перкићу и недавно познатом челиначком спортском раднику Влади Пејаковићу.
Питамо га да прокоментарише шта је овај објекат значио за младе челиначке спортисте, а он илуструје у стилу мешег легендарног покојног спортског новинара Лимуна Папића, доброг пријатеља многих Челинчана:
– Овдје су прве спортске кораке направили млади кошаркаш Стефан Спасојевић који данас игра у Италији, рукометаш Александар Дамјановић који је један од најбољих у БиХ, Срђан Иванковић који је данас стасао у најбољег фудбалера малог фудбала у БиХ и једног од најбољих у Србији. Вјерујем да су на корак до звијезда млади кошаркаш Дејан Павловић, чуди ме да већ међу елитним друштвом није раскошни рукометни таленат Вељко Бухач…
Неће ни да заусти о својим мукама које је имао на свом радном мјесту. Каже: «Добијам плату и дужан сам да трпим». На преданом послу многи му честитају, неки врхунски спортски радници су га чак и частили зато што им је створио све предуслове за добар меч. Каже: «Изгубили су утакмицу, а након ње су ми прилазили, честитали на припреми и даровали сувенир, неки пригодан скроман дар у знак сјећања и добре сарадње».
Али, о недостацима дворане који су препрека развоју спорта, радо прича.
– Највећи проблем је недостатак свлачионица. Противничке екипе се често заједнички пресвлаче, а мени је посебно жао што то некада морају да чине заједно и дјечаци и дјевојчице. Апелујем на надлежне да убрзају ово рјешење јер оно није нерјешиво. И ја га имам и спреман сам уложити и дио своје плате, само да се то ријеши. Уз објекат може се доградити свлачионица јер кад је турнир, па кад се једна за другом везују утакмице у женској и мушкој конкуренцији, нарочито кад су школска такмичења, нема довољно времена за губљење, тешко функционишемо. Недостаје и једна просторија за реквизите, оставу, опрему. Паркет треба генерално мијењати и он је сада велика опасност за спортисте – објашњава Тарзо.
За своју вјерност и преданост спорту и челиначким спортистима награђиван је приликом проглашења најуспјешнијих спортиста. Скромно наглашава да му је довољно.
Б. МАКСИМОВИЋ