Конституисањем нове локалне власти требало би да почне рјешавање нагомиланих социјалних и економских проблема. Разумно је поставити питање, колико је ова локална власт способна да то учини, јер се мање-више ради о оној истој која је за то имала прилику посљедњих пет-шест година, а многи се слажу са констатацијом да није била на висини постављеног и прихваћеног задатка што су у потврдили и избори јер се углавном на локалним изборима гласало против власти, а не за опозицију. Вријеме ће показати да ли је из протеклог периода нешто више научила и да ли ће “инфузија” у виду ДНС која је потекла венама окоснице старе/нове власти СНСД, и донекле нова структура одборника, бити довољна да се заустави даљи пад животног стандарда Челинчана. Углавном, многи кажу, овако како је до сада рађено више не може, иначе одосмо у…
По оцјени републичке владе Челинац је и даље у друштву средње развијених општина Српске. То више говори о стању у републици него о економском напретку ове општине. Из Министарства финансија РС надлежни су недавно саопштили да је Челинац међу најзадуженијим општинама. У општини ће рећи да је то «само» око пет милиона КМ, али је чињеница да се и то тешко «сервисира».
Лош животни стандард у Челинцу потврђују и подаци Републичког завода за статистику РС. Један од њих каже да се у Челинац у 2011. години доселило укупно 69 становника од чега три из Федерације БиХ, један из Брчког Дистрикта и 65 из других општина РС. У истом периоду иселило их се 139 од којих је 129 одселило у друге општине РС, а 10 у Федерацију БиХ. Само на пољу унутрашњих миграционих кретања Челинац је за годину сиромашнији за 70 становника чиме је настављен негативни тренд који се одвија цијели послијератни период. Челинчани се најрадије одлучују за селидбу у сусједну и оближњу Бањалуку. У ту сврху неријетко продају своје некретнине, а за куповину нових у Бањалуци требају намирити знатно већу суму. Праву узбуну изазвао би податак колико се Челинчана иселило у иностранство, којег нико нема. Резултат свега је поразна слика: у прошлој години у Челинцу рођено је 30 дјеце мање него у претходној, а не само по селима, него и у центру Челинца, остале су пусте бројне виле.
Да се не ради само о свјетској економској кризи, да локална власт није невина, потврђују бројни примјери који указују да се она заправо одродила од својих грађана. Медији су такође објавили нека истраживања на републичком нивоу који потврђују да челиначка власт без много размишљања олако гура своје руке у џепове својих грађана. У Челинцу, на примјер, двојезични родни лист кошта чак 20 КМ, а у Источном Сарајеву три марке. Да бисте извадили три основна документа која су вам потребна за рјешавање већине административних послова, тј, двојезични родни и вјенчани лист и увјерење о држављанству, у Челинцу и Приједору морате да издвојите 60, у Бијељини 30, у Бањалуци 25, а у Источном Сарајеву само 11 марака. Или, одлука да се од почетка крене са «нумерацијом» стамбених и пословних простора. Они грађани који су набавили таблице за своје адресе прије пет-шест година по цијени од 5 КМ сада им не вриједе, а осим тога оне су и знатно скупље, таблица 10 КМ плус 1,5 КМ банкарске провизије! Многи који познају тржишна кретања кажу да је њихова права вриједност најмање трипут мања!
(Челиначке новине, бр. 157, новембар 2012)
Ovo gore navedeno su podaci koji su istiniti i brojevi sa kojima se svakodnevno suocavamo…. Samo mi jedno nije jasno. I pored svih negativnih trendova koji se dogadjaju u nasoj opstini, velika nezaposlenost, skoro nikakav privredni rast, katastrofalan pad nataliteta, nisu dovoljni da se vlast promjeni…. Nijedni izbori nisu lazirani, makar sto se tice stavljanja oznake na listic. Ali i pored toga i svih nedostataka nasi biraci opet izaberu starog-novog nacelnika…. Spominjati nekakve „infuzije“ je nelogicno….. Prvo covjek pravi vecinu, a ko ce je ciniti je skoro nevazno…. Nartod trazio, narod dobio….