Слађана Поповић, добитница Светосавске награде
Мисао водиља:
„Ако језике човјечије и анђеоске говорим, а љубави немам, онда сам као звоно које јечи, или кимвал који звечи“.
Апостол Павле
Поводом Савиндана, школске славе, Министарство просвјете и културе Републике Српске Слађани Поповић додијелило је Светосавску награду, највеће признање у области образовања код нас. Овим је на најљепши начин потврђено да награда „Најбољи наставник региона“ коју јој је прошле године додијелила Асоцијација наставника бивше Југославије није случајно залутала у њене руке.

Слађана је рођена 26. септембра 1977. године, а школовање почела у Челинцу гдје је завршила Основну школу „Милош Дујић“, потом завршава Техничку школу у Бањалуци, као и Филозофски факултет, на одсјеку историја чиме стиче звање професор историје.
Да би имала пуну норму радила је у више школа (ОШ „Милош Дујић“ Челинац, ПШ Поповац, ОШ „Свети Сава“ Котор Варош, ОШ „Станко Ракита“ Врбања, те у бањалучким школама ОШ „Иво Андрић“, ОШ „Милош Црњански“ и ОШ „Георги Стојков Раковски“. Поред историје, као цертификовани наставник, предавала је демократију и људска права. Министарство просвјете и културе Републике Српске именовало ју је у радну групу као израду ЗЈНПП за грађанско образовање дефинисано на исходима учења.
– Професија којом се бавим захтјева велику одговорност, како према ученицима, тако и према њиховим родитељима и друштву. Сматрам да успјешан просвјетни радник може бити само онај који поред знања осјећа бескрајну љубав према својим ученицима и увијек тежи ка помјерању граница нових сазнања у свијету образовања. Своје ученике подстичем на очување националног идентитета и развијање критичког размишљања – рекла је Слађана овим поводом.

Поред наведеног она је била укључена у рад Цивитас, SEECEL, пројекат предузетничког образовања, затим у World Vision, пројекту „Школе за 21. вијек“, координатор у пројекту „Избор најдемократичније школе“, квизу „Научи се, човјече“, као и национални координатор у пројекту Интеркултурална мрежа пријатељства. Учесница је бројних стручних семинариа, скупова, радионица и предавањиа на којима је стекла више цертификате и добила више признања. Поред осталог за активан рад у припреми и снимању часова за наставу на даљину током пандемије корона 2020. године добила је Плакету Министарства просвјете и културе РС. У исто вријеме имала је привилегију да буде дио тима Наставничке мреже, као администратор за историју. Објавила и презентовала стручни рад „Развој критичког мишљења у настави историје и коришћење доступних извора“. У оквиру историјске секције са сарадницима снимила је историјско-документарни филм под називом „Свако има своју причу“. Коаутор је Приручника за наставнике основног васпитања и образовања „Очување националног идентитета и вриједности у контексту основног васпитања и образовања“. Члан је Стручног тима за реформу основног васпитања и образовања и средњег образовања и васпитања за наставне предмете историја и латински језик.
Б. М.