Људе је бол и друга мука због прелома кости или уганућа у кућу Раде Маглова доводила у свако доба дана и ноћи, и радним и нерадним данима, чак и на Божић, а он је за све имао разумијевања. Нажалост, због старости и болести више није у стању људима да помаже

Раде са супругом Маријом
Духовници нас уче да овоземаљски кратки живот није ништа друго до припрема за онај вјечни у Царству небеском. А тамо, кад пред Бога изађемо на истину, с овога свијета ништа друго са собом не можемо понијети да му покажемо да заслужујемо његову милост осим оног што смо другима даровали као своју помоћ. Све материјално, оно за чим свјесно и несвјесно стремимо, остаје иза смртника на вјетрометини, а Бога не интересује. Заправо, бити добар човјек, а то је, признали или не, идеал сваког људског бића, мјери се искључиво по томе колико помажемо људима око себе, знаним и незнаним, а да за то не остварујемо никакав интерес. Није лако и скроз је непрофитабилно с материјалног стајалишта, али упркос томе има таквих људи међу нама. Један од њих је и честити домаћин из села Штрбе Раде Маглов (1941) који је својом добром вољом и вјештинама које посједује многима помогао.
Овај добричина који троши девету деценију живота поред осталог, има дар да намјешта поломљене кости, ишчашене зглобове, укљештене живце – дакле, све оно што човјеку нарушава квалитет живота и умањује радну способност. Ради то дуже од пола вијека и о томе није водио никакву евиденцију. За то се није припремао, није нигдје ишао на курс, нити из књига изучавао анатомију човјека.
– Ја то не могу да објасним, а нећу да лажем. Имам једноставно осјећај да знам како функционише људски организам кад су кости, зглобови и живци у питању – објашњава Раде.
Божија воља
Неки од оних којима је он помогао повриједили су се у ходу, падали с бицикла, једни су имали несрећу на послу, други у саобраћају, трећи на спортском терену. Људе је бол и друга мука у његову кућу доводила у свако доба дана и ноћи, и радним и нерадним данима, чак и на Божић. Било је међу њима и доктора ортопеда и других специјалности што показује његову репутацију, а он је за све имао разумијевања. Све је почело случајно.
– Мени је на послу 1978. године на кољена пао терет од 800 килограма. Имао сам више операција и посљедице тога су ме у задњих пет година приковале за кревет, потпуно сам изгубио снагу па више не могу људима помагати. Док сам се лијечио у кругу бањалучке ортопедије у Трапистима гледао сам фудбалску утакмицу на рекреацији медицинског особља. Један љекар је ружно пао, јаукнуо од бола и остао да лежи. Пришао сам му, а он ми је повикао: «Раде, не дирај», на што сам му самоувјерено одговорио: «Мируј, сад сам ја доктор, а ти пацијент». Поправио сам му угануће. Убрзо је устао у чуду и наставио утакмицу. И тако је почело – објашњава Раде.
Дјед његов се звао Пане, а отац Перо погинуо је у Другом свјетском рату кад је Раде имао тек годину дана. Након основне школе у Бањалуци је завршио столарски занат, а у Мостару, док је служио војску, куварски. Кроз живот савладао је и многе друге занате попут брусача алата. Деценијама је комшијама и пријатељима оштрио алатке за домаћинство. Пензију је зарадио у бањалучком дрвном предузећу «Врбас», Једно вријеме с рођаком Момчилом држао је и малу пилану «бансек». Људи златних руку, а он је један од њих, нису корисни само својој породици, него и цијелој заједници. Тако је одувијек било, и тако ће заувијек бити.
– У вријеме мог дјетињства у нашем селу био је старац Теодор Станчић који је људима намјештао поломљене кости и уганућа. Кад је он умро, за кратко вријеме село се напунило богаљима. Мени је то тешко било гледати, о томе сам пуно размишљао, и биће да је Божија воља на мене утицала да почнем да помажем људима. Мене је Бог надарио том вјештином и никад нисам наплаћивао услуге, Боже сачувај, али је истина да су ми ти исти касније често у знак захвалности доносили милоште. Мени је довољно да ми је Бог платио, а то је кроз моју златну породицу коју ми је даровао и ја сам заиста пресрећан човјек – прича Раде.

Раде са ближом породицом
Оженио се 1967. године супругом Маријом (1946), рођеном Сопчек, из Врбање и с њом стекао синове: Перу (1967), Милу (1969) и Миру (1974). Они су му са својим супругама Зденком, Биљаном и Слађаном даровали унучад: Мају, Александра, Стефана, Мишу, Роману и Василија, те праунука Матеа, сина унука Александра и снахе Шејле.
– Волим људима помоћи и увијек им наглашавам да ја нисам доктор, поготово не ортопед. Знам своје могућности и кад, одрадим ону прву помоћ, намјестим кост или зглоб, фиксирам дашчицама и завојем, савјетујем им да потом иду правим докторима. Ја им објашњавам да не могу радити операције, нити стављати гипс и сл. Али, често људи од мене траже немогуће, па се на мене љуте. То ме повређује јер сам ја врло осјетљив човјек – казује Раде.
Објашњава да се свакаквих повреда нагледао, код свих генерација, од мале дјеце до старих. Доносили су му их на носилима и на раменима, а они су јаукали иза гласа. Из његове куће готово по правилу одлазили су насмијани и весели, често и без туђе помоћи. Радосни израз лица повријеђених доносио је и њему срећу.
Маглови
У челиначком селу Штрбе, у питомој долини поред потока Сува Гозна, нешто дуже од 120 година живи породица Маглов. Како породично предање каже, ово племе из неког разлога покренуло се из свога завичаја, који им је био негдје између Книна и Гламоча, у сеобе. У Штрбе су дошли браћа Пане и Спасан и рођак им Марко. Отац Јован умро им је у путу, а неколико рођака у кањону Врбаса од њих се одвојило и касније су се скућили у селима Љубачево и Јаворани. Маглови славе Светог Стефана. На попису 1991. године Маглова је у Челинцу пописано 59, а у Штрбама 42 чељади. У телефонском именику за Челинац и Штрбе 2010. године било је 25 домаћинстава ове породице.
Народни исцјелитељи
У прошлости, кад нашем народу нису биле приступачне здравствене услуге, народни исцјелитељи су били права божија благодет. Посебно су били познати народни травари и особе које су знале намјештати преломе костију и уганућа. Након Другог свјетског рата као народни «ортопед» на добром гласу је била Аника Крпић из Поповца, а посебно Урош Максимовић (1902-1972) из Вошкара, Челинац Горњи. Њему су људи долазили да им намјешта преломе и уганућа и са удаљености од више стотина километара, а веле да је често био у стању урадити и немогуће са стручног становишта – коњу залијечити поломљену ногу. Популарни челиначки доктор Милош Мартић (1935-2011) је говорио да се након Урошеве интервенције на рентгенским снимцима није могао видјети никакав траг од повреде.
Боро МАКСИМОВИЋ
Челиначке новине, бр. 282, април 2023.