Ризминац је поток у челиначком селу Липовац. Извире испод највишег челиначког врха Виса Липовца (759 м/н/в) на надморској висини око 590 метара, а увире у поток Дубраве на 281 метру надморске висине. Дужина тока је око 2.800 метара. Тешко је утврдити поријекло назива овог лијепог водотока.

У лексиконима страних ријечи наилазимо на термин ризма који је арапског поријекла и означава мјеру за хартију, односно папир, количину од 1.000 арака. Но, да ли ризма и Ризминац имају било какве везе тешко је утврдити. Српски израз за трезор, добро чувану просторију у којој се држе драгоцијености, је ризница. Да ли је кроз вјекове дошло до преметања или замјене слова н и м, као што је случај са термином намастир и манастир, и то је тешко доказати. Историчари тврде да је негдје у овом подручју био илирски град Тетунио који је у међувремену нестао под земљом, па можда и ризма и ризница имају некакву везу са овим топонимом.

На Ризминцу је до шездесетих година прошлог вијека било двадесетак воденица од којих су данас остали само темељи.
Са овог потока, који у горњем дијелу понире, 1930. године ухваћен је извор за први водовод у овом крају до некадашње школе у Липовцу, отворене 1929. године гдје је народни посланик Максим Тешић са домаћинима Поповца и Липовца изградио спомен-врело првом бану Врбаске бановине Светиславу Тиси Милосављевићу. Поменути споменик челиначка Народна библиотека „Иво Андрић“, СПКД „Просвјета“ и предузеће „Флор“ реновирали су 2018. године. Неких 400 метара височије 1970. године ухваћен је и други извор за водовод којим је ријешено водоснабдијевање школе, амбуланте, друштвеног дома, угоститељских и трговачких радњи и неколико домаћинстава у селу Поповац.

Посебно је занимљив горњи ток потока Ризминац, од изворишта до пута Челинац – Липовац – Поповац – Мемићи (351 м/н/в), у дужини око 1.700 метара. У правом смислу ријечи то је живописни кањон са мноштвом водопада на којима су некада биле подигнуте поменуте воденице.
Б. МАКСИМОВИЋ
Челиначке новине