ЈОШАВКА, село у општини Челинац. – Налази се на 200−500 м н. в., површине 49,05 км², удаљено око 12 км од општинског центра. Сједиште је истоимене мјесне заједнице. Јошавка је 1981. подијељена на засебна села Црни Врх, Јошавка Горња и Јошавка Доња. Јошавка Горња простире се око горњег тока ријеке Јошавке, а Јошавка Доња обухвата већи, насељенији и развијенији дио села. Куће су збијеније на уском појасу земљишта поред ријеке Јошавке, а раштркане по брдовитим засеоцима: Антонићи, Бабићи, Бранковићи, Брђани, Јазбине, Јевђенићи, Јеловача (Станићи), Милово брдо, Пискавац, Сланац, Шикањићи и Шиљково брдо. Централним дијелом села тече ријека Јошавка, по којој је село добило име. Атар је релативно богат водотоцима (Јошавка, Млинска ријека, Прлишница, Басеровача, Репушница, Јеловача, Млијечница, Црна ријека, Станикова ријека, Ћетина ријека), око којих се, углавном, налазе уске наплавне равнице. Подручје је обрасло листопадним шумама, које су у прошлости крчене, па су знатне површине под пашњацима, ливадама, воћњацима (шљива, јабука, крушка, трешња, орах) и њивама (кукуруз, пшеница, зоб).

На гробљу Вигњевац постоји неколико стећака, као и надгробни споменик из прве половине XВИИ вијека. На надгробним натписима, који датирају од средине XВИИИ вијека, види се да су неки мјештани били свештеници, што говори о томе да је село у то вријеме имало цркву. У дефтеру из 1604. у Нахији Кобаш помиње се село Јошавка, са 39 хришћанских домаћинстава. У Јошавци су земљишне посједе имале беговске породице Џинић и Хаџиалић, а крајем XИX и почетком XX вијека Фирдус и Ибрахимбеговић. Јошавка је као јединствено село 1879. имала 65 домаћинстава и 625 становника (православци); 1895. – 823 становника; 1921. – 1.254; 1948. – 2.312; 1961. – 2.497; 1991. Јошавка Горња и Доња заједно су имале 1.523 становника (1.502 Срба, три Хрвата, 13 Југословена и пет из реда осталих); 2013. – 393 домаћинства и 1.187 становника. Породице Алексић, Предраговић славе Св. Симеона Богопримца; Антонић, Бабић, Гаврић, Дујаковић, Јовичић, Новаковић, Радић, дио Рајилића, Симић, Спасојевић – Марковдан; Благојевић, Будимир, Докић, Павловић, Тепић – Аранђеловдан; Бранковић, Доцић, Миодраговић, дио Рајилића – Св. Стефана; Вучковић, Ђурић, Тешић, дио Цвијетића – Св. Василија Великог; Гркињић, Данојевић, Дубравац, Зарић, дио Јевђенића, дио Милосављевића – Св. Игњатију; Дакић, Ђекић, Јовановић, Кострешевић, Савичић, Стојановић, Томашевић, Топић, дио Цвијетића – Никољдан; Дио Бајића – Петровдан; дио Бајића, Иванковић, Јунгић, Лазић, Ковачевић, Поповић, Радоњић, Смиљић, Станић, Томић, Тривић – Ђурђевдан; дио Бајића, Ороз – Часне вериге; дио Јевђенића – Свете врачеве; Керић, Милошевић – Св. Трифуна; Кичић, дио Милосављевића – Михољдан; Личина – Пренос моштију Св. оца Николаја (22. мај); Остојић – Јовањдан; Станковић – Илиндан; Шикањић – Видовдан. Једна од најбројнијих породица – Тривић, за себе држи да су старинци, али већина, на основу предања, сматра да су досељеници из Херцеговине или Црне Горе. Спасојевићи су се доселили од Никшића, најкасније почетком XВИИ вијека.

Јошавка 1970. године
За вријеме аустроугарске владавине, село је имало испоставу жандармеријске станице. Тада је од Челинца преко Јошавке до Тромеђе изграђен макадамски пут дужине 24 км, ради превожења дрвета до пилане. Градњу пилане започела је фирма из Беча, а довршила (1900−1904) породица Милић из Прњавора. Пилана је запошљавала око 300 радника и прерађивала храстовину, од које је производила квалитетан паркет, извожен и ван Монархије. Ускотрачна пруга Челинац – Бања Лука грађена је 1900–1910. године. Око пилане у Горњој Јошавци формирало се насеље од неколико десетина кућа, које је имало и управну зграду, радионицу за оправку локомотива и вагона шумске жељезнице, спремиште, хотел-ресторан, дућане.
Солунски добровољци из села били су: Јован Ј. Гаврић, Јефто Јовичић, Ђурађ Н. Радоњић, Алекса и Недељко Савичић, Душан С. Тривић. Половином септембра 1941. формирана је јошавачка устаничка чета, коју су предводили Радослав Раде Радић, Душко Кошчица, Брацо Радић и Стојан Симић. Чета је 15. септембра 1941. заузела жандармеријску станицу у селу. Почетком 1942. у Горњој Јошавци било је сједиште 4. крајишког одреда. У нападу на Котор Варош, 19. фебруара 1942, погинуло је више десетина устаника, међу којима и Брацо Радић, син Р. Радића. Послије овог пораза, 1. априла 1942. дошло је до познатог јошавачког пуча − подјеле на четнике и партизане − чија је жртва, између осталих, био и др Младен Стојановић. У Горњој Јошавци 1962. постављена је спомен-плоча на школској згради, гдје је била смјештена болница 4. крајишког одреда од септембра 1941. до априла 1942. У школском дворишту налази се биста народног хероја др М. Стојановића, а на подручју села постоје и спомен-чесма и споменик др М. Стојановићу. Током Другог свјетског рата погинуо је 31 борац јошавачке чете и 52 цивила, којима је 1985. саграђено спомен-обиљежје. Споменик припадницима ЈВО, погинулим 1941–1946, подигнут је 2022. године. Споменик 31 мјештанину Јошавке, Црног Врха и Грабовца, припадницима ЈНА и ВРС, који су погинули 1990–1995, налази се код централне основне школе.

Јошавка Горња прије Првог свјетског рата
Јошавка има четири гробља (Вигњевац, Брђанско гробље, Горња Јошавка и Јеловача), двије цркве, централну основну школу, амбуланту, мјесну канцеларију и пошту. КУД „Младен Докић“ основан је почетком осамдесетих година ХХ вијека. Током рата 1992–1995. прекинуо је рад, а од 1996. повремено се активира. Поред овог друштва, постоји и тамбурашки оркестар. Клуб малог фудбала „Јошавка“ дјелује од 2009. године. У селу постоји асфалтирано и освијетљено игралиште за мале спортове, као и улична расвјета. Село је добило електричну енергију крајем шездесетих година ХХ вијека, телефонску мрежу 1997, а водовод 2007. године. У селу постоји пет дионичарских друштава и 24 приватна предузетника (2022). Кроз атар пролази регионални пут Бања Лука – Теслић, као и жељезничка пруга Бања Лука – Добој. Локалним путевима Јошавка је повезана са околним селима: Шњеготина Доња, Црни Врх, Скатавица, Опсјечко, Каменица и Лађевци. Из Јошавке су: Зоран Алексић, доктор медицинских наука; академик Драго Бранковић, доктор педагошких наука; Дијана (рођ. Новковић) Михајловић, доктор пољопривредних наука; Радослав Раде Радић, командант ГШ босанских одреда ЈВО; Живко Секулић, доктор историјских наука; јереј Гаврило Спасојевић (јеремонах Георгије) и прота Петар Пејо Иванковић, духовници и просвјетитељи; Остоја Цвијетић, секретар Одјељења за социјалну политику и здравство Дунавске бановине.
Момчило Спасојевић
Основна школа „Др Младен Стојановић“ у Јошавци најстарија је основна школа на територији општине Челинац. Основана је 1895. у засеоку Јеловача (Станићи). Према архивским документима, у Јошавци су 1905. отворене двије државне мјешовите школе – у Јошавци Доњој и Јошавци Горњој, а Митар Папић потврђује да је 1910. радила школа у Јошавци, као једна од 115 школа у БиХ. До Другог свјетског рата настава се одржавала у засеоку Јазбине (Јошавка Доња), у објекту који је током рата разрушен. Од 1949. одвијала се у црквеној кући, све до друге половине педесетих година, када је саграђена нова школска зграда и отворена петогодишња школа у засеоку Јазбине (даље школовање ђаци су настављали у Челинцу). У земљотресу 1969. школска зграда је срушена, а до изградње новог школског објекта на другој локацији настава се одржавала у неколико адаптираних просторија у селу. Садашњи школски објекат у Јошавци (Доњој) саграђен је 1972, а школа је добила име „Др Младен Стојановић“. Почела је да ради школске 1972/73, као централна, осмогодишња, а припојене су јој и подручне школе у Јошавци Горњој (основана 1905), Брезичанима (1931), Црном Врху (1952/53) и Каменици (1954). Почетком деведесетих година у састав школе у Јошавци ушла је и осмогодишња школа у Бранешцима (1929). Године 1977. школа „Др Младен Стојановић“ је, заједно са осталим школама на подручју општине, интегрисана у Центар за основно образовање и васпитање, Челинац, а почетком деведесетих година поново се осамосталила.
Године 2020, поред централне, имала је пет подручних школа: деветогодишњу у селу Бранешци и петогодишње у селима Брезичани, Каменица, Јошавка Горња и Црни Врх. У школској 2019/20. години школу је похађало 280 ученика у 22 одјељења. Наставу су реализовала 32 наставника разредне и предметне наставе и три вјероучитеља. Поред адекватног школског објекта и опреме, школа има спортску салу, игралиште и библиотеку са око 10.000 књига.
Драго Бранковић

Велика Госпојина у Јошавци прије Другог свјетског рата
Црква Светог великомученика кнеза Лазара у засеоку Јеловача (Станићи) филијална је црква. Изграђена је на мјесту гдје је раније била црква брвнара, посвећена Успењу Пресвете Богородице, која је подигнута 1886, а освештана 1887. године. Црква је, због дотрајалости, срушена у јулу 1981. Септембра исте године постављен је темељ (10 x 6 м) за нову цркву, а освештан је на Видовдан наредне године. Црква је грађена 1981–1991, а по завршетку ју је, 8. септембра, освештао епископ бањалучки Јефрем (Милутиновић). То је једнобродна грађевина, са звоником.

Црква Успења Пресвете Богородице је парохијскацрква у центру Јошавке. Грађена је шест година и завршена 1926, а 1928. освештао ју је митрополит бањалучки Василије (Поповић). То је једнобродна грађевина, са звоником. Оштећена је у земљотресу 1969, а санирана 1972. године. Поново је оштећена у земљотресу 1981. и санирана 1993. године. Обновљену цркву освештао је, 8. јуна 2009, епископ бањалучки Јефрем (Милутиновић). Парохијски дом грађен је 1971–1973, а обновљен 1999. године.
Драган Шућур
ЈОШАВКА, ријека, десна, највећа притока ријеке Врбање. – Дужина тока Јошавке износи 22,23 км, а површина слива је 119,63 км2. Извор ријеке је на подручју Дубрава, на западним обронцима Миловог брда (320 м н. в.). Ушће је на 192 м н. в, на улазу у урбано насеље Челинац (из правца Бање Луке). Јошавка дренира воде на подручју између локалитета Скатавица на југу слива, Дубрава на истоку и подручја Црног врха на сјеверу слива. Слив Јошавке има велики број сталних и периодичних водотокова. Најзначајније десне притоке су: Ћетина ријека, Станикова ријека, Гозна, Млинска ријека (познато излетиште), Јерловача и др. Од лијевих притока познати су Јевђенића поток, Црна ријека, Савића поток, Балатин и др.
Чедомир Црногорац