Бесједа о Дану Републике Српске
Страдањем у овом свијету себи дижемо задужбину у Небеском Царству

Часни оци, господине начелниче, цијењени посланици Народне скупштине, поштовани борци Одбрамбено-отаџбинског рата, уважене породице погинулих бораца, поштовани службеници општинске администрације и борачке организације, драги гости, драга браћо и сестре,
Размишљајући на који начин почети ову пригодну бесједу, а исказати ванвременски смисао наше Републике Српске, инспирисан сам био подударности њеног пута са страдалним житијем Св. Стефана, о чему најљепше говори наш велики академик Матија Бећковић: „Не знам да ли је Свети Стефан за себе бирао Републику Српску или је она бирала Светог Стефана.“
За оне који су загледани у небо и онострано, нема другога пута осим страдања, јер страдањем у овом свијету себи дижемо задужбину у Небеском Царству. Чинећи оно што Господ жели од нас ми окрећемо леђа свијету. Свијет не трпи Божије присуство, не трпи мир, не трпи слогу, не прашта онима који му се успротиве, не воли правду, не љуби истину. Прије свих то се показало на примјеру Светог Првомученика Стефана, који је ради Христа окренуо леђа жељама и тежњама свјетским, а пригрлио истину и правду за које је знао да се неће показати у земаљском вијеку, већ у небеском. Утренутку свога страдања он се не брине за камење које убија његово тијело, него се брине за сваког свога мучитеља, знајући да ће му то камење надзидати дом у Вјечности, а њима да буде гробница духовног умирања. Ријечи: „Господе, не упиши им ово за гријех“ његов су посљедњи овоземаљски вапај за спасење оних којима је спасење бивало све даље и даље. Оне одзвањају вјековима, одзвањају и позивају да се издигнемо изнад подразумијеваних мјера узвраћања мржњом на мржњу, него да љубав буде мјера свих наших односа према свакоме, а на посљетку и начин живота. Знао је Светитељ да постоји већа смрт од ове тјелесне. То је духовна смрт од које се морамо сачувати, а на то нас најбоље упућују ријечи владике Николаја Велимировића: „Све што ткаш на земљи везуј конце за Небо“, односно да земаљско не може и не смије да постоји без небеског.

Будимо свјесни да наша земља док год буде гледала у Небо мораће да трпи зазорност и нетрпељивост свијета, јер таква не потпада под начин функционисања свјетског поретка у којем човјек губи оно даровано по његовом стварању, а то је слобода. Зато ми морамо да је бранимо и учинимо све да буде боља од оне коју смо затекли у своме времену. Ми чинимо да буде боља, јер једино нас она потребује, једино је ми сматрамо својом.
Кад развијемо љубав према Богу и према својој браћи и сестрама у Христу, када будемо радили све да нашем брату и сестри буде добро, када свако то буде радио она је на темељима на каквим треба да буде. Идентитет тражимо у брату своме, а гледајући брата свога као битнијег од себе заједница и наша Република тада добијају пуни смисао. То су знали и они који су стварали српску државу. Подизали су је, градили и чували, не за себе и због себе, него су градили кров који ће да чува један народ, једну душу, један језик, један идентитет. Само са таквом бригом оних којима је повјерена на чување она ће да опстане и да буде колијевка рађања и радости, а не гробница тихог умирања и нестајања.
Налазимо се у времену када свијет од нас тражи разне ствари – да прихватимо разне аномалије као исконске вриједности, да породицу деградирамо, да се издвојимо из заједнице и постанемо усамљена трска коју вјетрови повијају куда желе. Од нас Господ тражи само једно – да будемо чланови освећене заједнице у којој се једино тражи да имамо љубави за браћу и сестре. Отуда ванвременски смисао наше Републике Српске – не постоји само за једног човјека, него за сваког човјека који је чува и унапређује ради другога, а не ради себе. Свако од нас носи дио одговорности за њу. У њеном имену, у сваком слову њеног имена налази се сваки човјек који је сахрањен у њој, који живи у њој и који ће се у њој родити. Да се не застидимо оних који су били прије нас, него да њихово дјело наставимо и унаприједимо. Такву љубав према свом роду и држави, показали су највише они који су се борили за сваки њен педаљ, за свако дрво, за сваку ливаду и планину, не обазирући се да ће цијена такве љубави бити сам њихов живот. Неки од њих су сада у радости Небеској, а неки су и данас међу нама, тако да је вријеме да им изразимо посебну захвалност на љубави према свакој души српској и на тај начин им дамо на знање да су имали ради кога и ради чега да се боре. Потрудимо се да им сада ми својим радом и залагањем покажемо да ћемо и ми нашу земљу, од Господа нам повјерену, да волимо и чувамо као што су то они чинили.

Оно што је најважније за нас јесте да се усагласимо са овим празничним божићним амбијентом, који нас кроз празнични поздрав опомиње да радост у срцу човјековом може да буде оприсутњена само онда када мир испуни наш живот. Испунимо се миром и љубављу које су сјеме за сваку врлину. У духу празничне радости: Мир Божији – Христос се роди!
Нека је вјечна слава нашој Републици Српској и нека благослов Господњи буде над нашим народом овде и у свим крајевима гдје се они налазили, сада и увијек и све вијекове. Амин!
Јереј Слободан БРЉИЋ, парох парохије Поповац