Двије-три кравице, омање стадо оваца, нешто свиња и живине, евентуално коњ, уз то неколико десетина дулума земље и шуме и пуна кућа чељади из три генерације били су до прије неких пола вијека економска основа сваког нашег сеоског домаћинства. Другим ријечима свака породица била је мала производна задруга. Подразумијевало се да свако чељаде, осим дјеце до четири-пет година живота и болесних одрађује своје редовне дневне обавезе, према способности и стручности. Та економска снага одржавала је и породицу и заједницу, од села до државе, о свом трошку школовала сву дјецу, чак и у удаљеним градовима на високим школама, момци су за државу одрађивали по годину и више војске која је такође била активна у привреди и друштву, а не само чистила лишће и снијег по касарнама. И била квалитетна образовна установа и школа живота. Свакога љета организоване су радне акције на изградњи разних инфраструктурних и других корисних објеката. Било је то златно доба ентузијазма и родољубља.

ДОГАЂАЈ МЈЕСЕЦА: Ктиторска слава Манастура Ступље
А онда, мало по мало дошла су времена кад је било боље не имати него имати – стоку, и не радити него обрађивати – земљу, и дјеци пружити сва могућа задовољства, умјесто оспособљавати их да у двадесетим заокруже своје радне навике и постану носилац умјесто мјезимац породице.

ЛИЧНОСТ МЈЕСЕЦА: Вито Бранковић из Липовца пензију зарадио на далеководним стубовима, а као птица и у 71. години вера се на грађевинама у висинама
А све то урађено је да би се наше производно друштво претворило у потрошачко. Поткупљени државни службеници широм су иностраној роби отворили границе па је сељак (пољопривредник) остао на цједилу. Наметнути су му разни стандарди које никако није могао да испуни да би био конкурентан својим колегама с друге стране границе. Тако нам огромни тржни центри посташе стратешки не само економски него и социјални колективи. Ту се немилице троши и новац и вријеме. А сељак и ако произведе нема коме да прода.

Дакле, нису само лоши путеви и остала проблематична, а неопходна инфраструктура, отјерали становништво из наших села у градове. Јесте и то, али далеко више томе је допринио пад морала у државном апарату који је, а зна се и зашто, створио лошу законску регулативу која афирмише нерад и потрошњу а нарочито је красе разно-разна права – од мале дјеце преко свих структура друштва до кућних љубимаца, лептира и птица.

ПЛУС: Коначно асфалтирн пут кроз Шамачко поље (ул. Недељка Савичића) дуг 1 км који повезује Челинац и Милошево и растерећује Врбањску магистралу.
И зато нам данас дјеца носају најскупље мобилне телефоне, а градоначелници, одборници, посланици и министри хвале се како бесплатно набављају уџбенике за све ђаке, наравно и за оне из богатих породица. Истовремено омладина највише времена проводи у кладионицама и на проблематичним друштвеним мрежама, евентуално у политичким кампањама јер друштво нема ништа паметније да им понуди.
Б.М.
Челиначке новине 278, децембар 2022. године