Наздрављам у разним приликама од своје седамнаесте године. Добар наздравичар прије свега мора да зна процијенити мјеру јер она је највећа људска мудрост било да се радо о храни, пићу, причи или нечему другом.
Ток било каквог скупа највише зависи од способности оног ко га води. На штојекаквим сједницама и састанцима такви се зову предсједавајући, а на народним скуповима то су углавном наздравичари, они који дижу здравицу, а од обичаја до обичаја зову се још долибаше, чауши, стари свати и сл. Искуства су потврдила да је овом одговорном послу тешко, готово немогуће, научити се како се то ради са многим другим занимањима. С тим, или се родиш или не родиш. У челиначком крају више је угледних наздравичара, а један од њих је и Мирко Марјановић из села Милошево који сасвим солидно и на својој повређиваној кичми носи седамдесет и двије године.
У петнаестој години “своју кору хљеба” почео је зарађивати као кириџија у шуми, а затим је промијенио низ занимања. У Ријеци је радио у водоводу, у Пакрацу у шумарству, у Бањалуци и Загребу на грађевини и у творници посуђа.
– Наздрављам у разним приликама од своје седамнаесте године. Добар наздравичар прије свега мора да зна процијенити мјеру јер она је највећа људска мудрост било да се радо о храни, пићу, причи или нечему другом. Наравно, пожељан је добар глас, јасан изговор, познавање обичаја на којем се налазиш и менталитета људи којима се обраћаш. Мораш знати називе домаће хране и пића, народне ношње, старог покућства, кућну радиност и старо занатство, некадашње називе за одређене ствари и догађаје. Бити духовит врло често је велика предност, али баш ту људи најчешће пријеђу границу, односно мјеру, и забрљају. Ја практикујем кад причам вицеве, шале, анегдоте, да то увијек буде на мој, а не на туђи рачун. Наравно, добар наздравичар не хвали се свим тим својим познавањем народне традиције јер би прешао мјеру. Умјесто да буде забаван, постао би досадан, него успут понешто употријеби кад затреба, и то људи примијете и знају цијенити – открива неке тајне наздравичарског умијећа Мирко.
У петнаестој години “своју кору хљеба” почео је зарађивати као кириџија у шуми, а затим је промијенио низ занимања. У Ријеци је радио у водоводу, у Пакрацу у шумарству, у Бањалуци и Загребу на грађевини и у творници посуђа. Након једне тешке повреде, четири године је провео у болници, више пута оперсана му је кичма, а након дужег боловања 1999. године је и пензионисан.
– Ја сам као дијете радо слушао наздравичара у нашем селу Раду Драгојевића и као сунђер сваку његову ријеч упијао. Тада сам се научио слушати, па тако чиним и данас. Кад се нађем као гост на неком народном скупу пажљиво слушам сваког наздравичара макар он био и много млађи од мене. Човјек се увијек и свагдје има чему научити, ако хоће. Друга ствар је ако мисли да је давно сву памет овог свијета попио. Мислим да се такви заправо истичу својим незнањем. Не знам да ли је код других наздравичара ситуација као код мене, али ја никада нисам ништа записивао. Слушао сам, памтио и послије то прилагођавао ситуацији у којој се нађем. Не понове се двије исте ситуације. Код некога идемо деценијама на славу, али ниједна није иста, тако је и са свадбама, сахранама и другим скуповима. Увијек нешто треба ново додати, а старо избацити. Прилагодити се ситуацији, ја кажем наћи мјеру – прича Мирко који је посљедњих година препознатљив као домаћин Етно-групе „Милошево“ која у организацији челиначког Центра за спорт и културу различитим пригодама даје сценске приказе народних обичаја, за посјетиоце или телевизију.
Оженио се 1969. године и са супругом Надом, која је преминула прије пет година, стекао је дјецу Дијану, познату челиначку пјевачицу, Душка и Натка који су му подарили петоро унучади: Владимира, Данијелу, Татјану, Давида и Марту.
– Наши стари су нам причали да су поријеклом из Ћуковца код Кнежева, а ту су дошли из Црне Горе. У Челинцу Горњем пустили смо дубоко коријене и развили се у више грана које се углавном препознајемо по надимцимиа: Фирауни (Цигани), Абаби или Сакалети, Пуаћи, Чапаре, Келићи, Јованџије, односно Егићи, и др. Једна грана Фирауна данас се назива Ставорови, али многи не знају да тај надимак нису добили погрдно. Наиме, Миле, дјед Драгутинов, волио је, кад се наљути на некога или на нешто псовати ставора, а не Бога, неког другог светитеља, или мајку и другу блиску родбину, и то му је била добра навика. Од наших старих истакао бих Ђуру који је међу првима био писмен и радио “службеничке” послове као шумски манипулант, Јово, звани Јозип, био је сеоски кнез дуго година, а Анђелко је први у нашем селу завршио високу школу и постао профессор, а његовим путем кренуло је много наших потомака па данас имамо много образованих људи на истакнутим положајима – објашњава Мирко.
Иако се трудио да дубље завири у своје коријене није успио даље прокопати од имена свога дједа који се звао Ђорђо.
– Мој отац Симеун са мојом мајком Мартом стекао је дванаесторо дјеце и баш ја сам најмлађи. У то вријеме много кућа у нашем селу било је дјецом напуњено да је врата од њих било тешко отворити. Данас, нажалост, није тако. Жао ми је и што је брак, као основна друштвена институција, данас изгубио код младих на значају. Све то довело је до тога да наредне јесени из нашег села које није у недођији, него предграђе и пуно великих кућа, правих вила, ни једно дијете неће поћи у први разред. Кад сам ја 1947. године ишао у школу у Грабику, како се звала наша школа, отворена 1931. године, било нас је око 150 ђака – опомиње Мирко.