Челинчани који памте Челинац без иједног фабричког димњака и без иједне стамбене зграде или асфалтиране улице знају да је Илинка увијек важила за авангарду
Неке ствари су константа и не мијењају се ма шта се око њих дешавало. У Челинцу то је да прве зраке сунца овај град увијек обасјавају иза Кљајића брда, да Врбања тече према Бањој Луци и да мушкарци не престају да криве вратове окрећући се за Илинком Алексић. У прве двије ствари само Бог тако је одредио, а у трећој Илинка му помаже колико је у њеној моћи. Иако је, како каже, закорачила у јесен свог живота, понаша се као да из младости још није искорачила. Никада није дозвољавала да је из њеног животног ритма избацују штојекакве глупости које на сваког човјека просто налијећу чим прекорачи кућни праг, изузетно држи до здравог начина живота, свога изгледа и стања духа. Потврдила је то и 1. октобра 2012. године када је након тачно 40 година напорног и поштено одрађеног радног стажа у челиначком Дому здравља, са колегицама Ангелином Стојнић и Гогом Топић закорачила у пензију. Многима овај тренутак буде стресан. Иако га чекају 40 година, на крају га дочекају психички неспремни. А она му се обрадовала, баш као што се радује и сваком дану који јој подари прилику да прошета по околним брдима што јој чини огромно задовољство.
– Тај дан су ми уљепшале и моје колегинице с посла које су ме обасуле изливом емоција и лијепим поклонима. Хтјела сам само да се растанемо уз кафу и поздрав, да једни другима пожелимо срећу, а оне су ме изненадиле до те мјере да су ми истјерале сузе из очију па ову прилику желим да искористим да им се и јавно захвалим и пожелим им још једном сву срећу овог свијета – казује Илинка.
Мудраци кажу да свако ко је упоран може постати образован човјек, а господин само онај ко се са тим манирима роди. И по најоштријим критеријумима Илинка спада међу најужи круг изабраних челиначких дама. Челинчани који памте Челинац без иједног фабричког димњака и без иједне стамбене зграде или асфалтиране улице знају да је она увијек важила за авангарду. Крчила је пут женама да се у породици и окружењу издигну изнад слушкиње и постану равноправне чланице заједнице. Између осталог, Илинка и Рада Кузмановић прве су Челинчанке које су почеле да возе аутомобиле! У њеном селу Кузмановићи у вријеме њеног раног дјетињства, када су женска дјеца из куће своје школовање углавном завршавала са свједочанством четвртог разреда основне школе, њен отац Раде, један од првих челиначких месара, омогућио јој је да заврши осмољетку, па дозволио и да настави школовање у, тада веома популарној Медицинској школи у Бањалуци, а она је изабрала смјер акушерство.
– Службу сам почела у тадашњој Здравственој станици код покојног др Дане Поповића који ми је био као други отац. У то вријеме здравствени радници су били нека врста мисионара. Пјешачили смо километрима по челиначким селима газећи блато, снијег, по киши, натоварени лијековима и медицинском опремом. Спавали смо на клупама у сеоским амбулантама, у школама, по кућама у сеоским забитима. Ништа нам није било тешко. Ја сам четири године свакодневно путовала у амбуланту у Бранешце пјешачећи од Јошавке и назад. Кад сам у Поповцу радила, пјешачила сам с Мемића, па из Поповца на Бабиће носећи пуне торбе опреме – присјећа се Илинка.
Оснивање Дома здравља, повећање броја здравствених радника, изградња путева и отварање сеоских амбуланти здравственим радницима донекле је олакшало посао, бар кад је ријеч о оним физичким напорима. А онда је дошао рат. Илинка, са својим колегицама Горданом Топић, Миром Пејаковић и Милојком Јовановић са неколико челиначких љекара мобилисане су и упућене на фронт у ратне амбуланте. Неправде према људима дешавају се некад намјерно, некад случајно. Нема никакве сумње да се Челинац није на адекватан начин одужио према ове четири ратне хероине које су у најтежим околностима спасавале животе бораца. Многи заслужни или мање заслужни добили су макар некаква признања, а заслуге ове четири медицинске сестре су просто заборављене, прије свега од стране њихових старјешина, а потом Борачке организације и сабораца, па и осталих који су могли на то утицати.
– Ајде за мене и некако. Након извјесног времена проведеног на фронту у челиначкој бригади распоређена сам у амбуланту „плаваца“ која је била у хотелу „Турист“. Али, заиста велика неправда нанесена је према мојим колегиницама које су цијели рат провеле на фронту – подсјећа Илинка и кроз смјешак каже да су је у животу награде и признања увијек заобилазиле.
Четири пуне деценије Илинка је била посвећена заштити здравља челиначких жена највише радећи поред гинеколога др Дане, па са др Јованићем, др Борићем, да би своју службу привела крају као сестра код др Јорданке Топић. Челинчанке је знају не само као савјесну радницу, већ и као веома хуману и осјетљиву особу на туђе недаће. Знала је или платити такси или својим аутомобилом превести пацијенткињу до бањалучке болнице да би њој или њеној беби спасила живот. Неријетко је сиромашним женама својим новцем куповала беби-пакете и безброј пута, знајући да то нема ко други за њих учинити, користила своје везе и везице по болницама да би им помогла. Заштити здравља жена доприносила је и кроз ангажовање у више удружења. Нажалост, већина грађана стручност и карактер здравствених радника цијене искључиво према свом искуству које најчешће није ни објективно ни добронамјерно јер врло често од њих траже нереално.
– У својој амбуланти урадила сам више порода, а недавно сам се веома обрадовала када је дошла једна жена и рекла ми да сам је ја породила и замолила ме да водим и њену трудноћу – прича Илинка која ће наредне године обиљежити четрдесетогодишњи јубилеј свога брака са Љубом.
Наглашава да су јој украс живота руже син Огњен, снаха Драгана и унуци, осмогодишњи Филип и шестогодишња Ања, али и чињеница да је успјела да пронађе начин како да у животу не буде ни са ким ни минут у свађи.
Челиначке новине, 156, октобар 2012.